تست دیسک و نظریه بقراط

تست دیسک و نظریه بقراط

2 ديدگاه

 تست دیسک

تست دسیک یکی از مهمترین تست ها می باشد که می توان در زمینه کاری آز آن استفاده کرد.

با یادگیری و آشنایی با این تست می توان در نحوه ی انتخاب پرسنل و نحوه ی برخورد با کارفرمایان بسیار موثر واقع شود و از آن در بهتر شدن و پیشرفت در کار از آن استفاده کرد.

ما در این مقاله به بررسی دو مبحث  تست دیسک و نظریه بقراط می پردازیم که به اختصار در ذیل توضیح داده می شود.

که اول به بررسی تست دیسک می پردازیم:

تست دیسک : Disc Personality Profile test  یا DISC

انسان تا حدودی چهار تایپ شخصیتی در تست دیسک را دارد و در یک سری موارد پرنگ و یا خیلی پرنگ تر است و نوع قالب شخصیتی یا تایپ شخصیتی را مشخص می کند و ما در این مقاله به بررسی و نحوه ی برخورد و استفاده از این ویژگی ها را یاد می دهیم  و از آخر به اول به بررسی آن می پردازیم

تایپ C

افراد تایپ  C   افرادی پروفشنال  Professional  هستند و به این معنا  که دارای C  بالاتری  هستند و در یک زمینه تخصصی بسیار می تواند موفق ظاهر شوند و دارای  خصوصیات اخلاقی مانند وسواسی بودن ، صفر تا صد بودن به این معنا ،که برای انجام فعالیعتی  یا آن را انجام نمی دهند  و یا در صورت انجام به بهترین نحوه باید باشد .

به طور مثال اگر خانومی دارای تایپ C  بخواد آشپزی کند حضور کسی در آشپزخانه خود را نمی پذیرد و کار کس دیگری را قبول ندارد  و این افراد جزوء C  های وسواسی هستند و در زمینه تخصصی و خدماتی بسیار خوش می درخشند . و وکلاء و پزشکان  افرادی هستند دارای C  بالا  و خیلی به کار متهد هستند .

یکی از گزینه های مورد توجه در زمان استخدام   افراد دارای  C/S  بالا هستند.

C به علت ویژگی وابستگی به محیط کار دارند و با لذت بردن  از محیط و شغل  خود و  وفادار بودن به آن محیط  هستند..

و انگیزه این تایپ این است که کارها باید طبق  استاندارد پیش برود و در ارزش های سازمانی به کیفیت و استاندارد توجه بیشتری دارند  و می توانند حرف اول را در این زمینه بزنند.

بر فرض  اگر تری دی را یاد بگیرند باید بهترین در کار خود شود همانطور که بسیاری از رندر من ها  و آرت ویژوئال ها در این تایپ قرار دارند  وC  به شدت بلایی دارند .

و تهدید برای این افراد تعارض  است به این معنی که تضادی نباید پیش بیاید  یعنی اگر کاری را می خواهند انجام دهند  فقط به آن کار فکرمی کنند و تمرکز زیادی برای بهترین نحوه ی انجام آن صرف می کنند و توان انجام چندین کار رابه طور همزمان ندارند  و این به علت ویژگی  وسواسی بودن در انجام یک فعالیت  به بهترین نحوه است

اگر شما تایپ C  بالایی در زمینه کار کارمندی هستید و لذت می برید  هیچ مشکلی  وجود ندارد ولی اگر یک تایپ C       قرار باشد کار آفرین باشد و یا مدیریت کند نمی تواند  چون کار هیچ کس به غیر از خود را قبول ندارد و فکر می کنند که باید در همه امور به طور مستقیم  دخل و تصرف داشته باشد  و فکر می کند کسی دیگر به غیر از خودشان نمی توانند به بهترین  نحوه آن را انجام دهند  و از بیان اینکه به افراد در مورد انجام امور کارها امر و نهی کنند بیزار هستند و c ها در کارهای گروهی و تیم ورک استعداد ندارند در واقع بلد نیستند.

و ابن افراد  اگر در آینده  می خواهند  یک کار آفرین باشند باید راهکارهای را بررسی کنند که بسیار مفصل است و باید با یک مشاور  در این زمینه صحبت شود که طبق شخصیت و رفتار فرد در گذشته  و عواملی که در افزایش  میزان c  در این افراد تاثیر گذاشته کنکاش شود که باعث افزایش درآمد افراد شده است.

به طور مثال فعالیت هایی را یاد آوری کنیم که در گذشته به تنهایی به طور 100% خودشان انجام نداده اند و در نتیجه آن کار را به کمک دیگران به سرانجام رساندن را پیدا و یاد آوری کنید. در واقع کمی به تعدیل کردن وسواسشان کمک کردید.

ار انجایی که گفته شد تایپ S/C  برای کارمندی  بسیار مناسب هستند و می تواند حقوقشان از یک میلیون تا صد میلیون  تومان باشد در واقع به نفس بسیار خوب است  بر فرض کارمندی به علت کم بودن حقوقش که در خواست درآمد بالاتر و بیشتری  را دارد کمک کنیم و دوستان معماری که در هر شاخه از معماری فعالیت می کنند و می توانند مشاوره داشته باشند و جهت مشاوره می توانید با تلفن های شرکت در تماس حاصل فرمایید .

افراد دارای تایپ C مدیران  بسیار خوبی هستند چون کار ها را به بهترین نحوه به انجام می رسانند ولی متاسفانه در زندگی خودشان مدیریت خوبی ندارند زیرا اگر طبق  برنامه ریزی عمل نکرده باشند به علت وسواس فکری دوچار فکر و خیال می شوند و حال خوبی ندارند.

و نکته مهم در این تایپ تعدیل کردن بسیار مهم است و باید یاد گرفته شود.

برای مشاوره با کارشناسان ما کلیک کنید

تایپ S

افراد  تایپ S  افرادی  ستیز فای  و یا  افرادی با ثبات  هستند و نسبت  به شرایط  های متغیر احساس خطر و استرس می کنند  و شخصیتی دارای وابستگی بالایی دارند  و  کاری که برای ایجاد انگیزه  برای این تایپ  می توان انجام داد ایجاد احساس امنیت  است و هر چقدر امنیت در زندگی شان بیشتر باشد آدم های شاداب تر و با انگیزه تری هستند و برای این تایپ شغل کارمندی بسیار گزینه مناسبی است  و توصیه می شود.  این افراد  هم از کار کارمندی لذت می برند وهم  مدیرانی که کارمندانی دارای این تایپ دارند چون همیشه وفادار  و از شرایط نا راضی نخواهند بود.

و تهدید روانی که برای این تایپ ممکن است باشد بی ثباتی و عدم امنیت است و از تغییر های ناگهانی می ترسند بر فرض اگر در کار آزاد  ورود کنند و بخواهند در شرایط موجود تغییرات و استرس ها و چک ها بپذیرند اصلا در توانشان نیست  و اگر یک تایپ S   بخواهد تشویق شود در کار آزاد دوچار افسردگی  شدیدو تنش های روانی زیادی می شوند

.ذکر این نکته در اینجا لازم است که  در واقع  چیزی به معنای ور شکستگی وجود ندارد آن فرد به طور اشتباه  در آن  کار ورود کرده است و نباید آن کار را شروع می کرد.

بعد از شناخت شخصیت و تایپ شخصیتی خودد می توانید متناسب  با آن حرفه  و شغل خود را انتخاب کنید  و لذت ببرید  و در مقاله های بعدی توضیح داده می شود که چطور یک کارمند می تواند از کار کارمندی لذت ببرد  و درآمد بالاتری داشته باشد .

در ادامه تایپ S  باید در ماه یک حقوق ثابت داشته  باشد  و این نکته بسیار مهمی است  و اگر قطع شود ذهن دیگر قدرت خلاقیت و کار آفرینی را ندارد  زیرا ذهن آرامی ندارند که بخواهند فعالیت داشته باشند

و می توان با در نظر گرفتن  حقوق ماهیانه در کنارش یک سری فعالیتی داشته باشند که از طریق آن درآمد زایی داشته باشند.

خبر خوب این است که انسان ها در بعضی مواقع نوع شخصیتشان تغییر می کنند و به این معنی است که با صرف زمان 3 تا 6 ماه بعد از یک سری آموزش های و کلاس ها و مطالعات به حد پایینی از S  برسند و در زمینه های دیگر به راحتی فعالیت کنند.

و یا در صورت وارد شدن  شوک روانی به این تایپ می توتند این تغییر را ایجاد کند مانند طلاق عاطفی یا فوت یکی از  اطرافیان نزدیک مثل پدر و مادر که باعث در هم شکستن این تایپ از شخصیت می شود. و باعث یک تصمیم جدی و ناگهانی جهت عوض شدن شخصیتش شود و از وابستگی به هر چیزی ممانعت کنند ولی بسیار نادر است و در مشاوره های مجموعه مهشید رئیسی می توتن تا حدی به این امر دست پیدا کرد.

در تحلیل این تست  تایپ های تطبیق یافته و تایپ های طبیعی به هم نزدیک هستند و تغییرات زیادی به خاطر یک سری فشارهای که در طول زندگی ممکن است ایجاد شود بسیار کمتر دیده مشود ولی غیر ممکن نمی باشد .

کارهایی که برا تایپ S  پیشنهاد می شود  کار های خدماتی و فنی بسیار مناسب است ولی اگر در رشته ای وارد شوند آن رشته را تغییر نخواهند داد چون امنیت و وابستگی برایشان مهم است .

مسئله دیگر شنودگان بسیار خوبی هستند به این علت که انسان های وابسته ای هستند از نظر محیط خانواده و دوستان و محیط کارشان باید با ثبات باشد و دیگران را از دست ندهند.و جزوء گروهی هستند که برای دوستی بسیار مناسب هستند.

برای مشاوره با کارشناسان ما کلیک کنید

تایپ I  

اینفلوئنسر- افرادی با این تایپ مانند بلاگر ها و اینفلوئنسر هستند در حال تغیر لایف استایل یا سبک زندگی افراد هستند که به نام ینفلوئنسر  هستند که به معنی اثر گذار می باشد و تاثیر بسیار در زندگی انسان ها دارند و رهبران  بسیار خوبی و قدرت بیان بالایی دارند. و تهدید برای این تایپ عدم پذیرش می باشد  و کسی که دارای این تایپ است در هر اجتماعی که وارد شوند محبوب است و دارای فن بیان خوبی است و جمع را تحت تاثیر خود قرار می دهند و باعث محبوبیت در آن جمع می شوند و یا حتی اگر به صورت انفرادی هم با فرد در ارتباط باشند کاملا می تواند با آن ارتباط بر قرار کند و پس عدم پذیرش از سمت فرد یا افراد برایشان بسیار سخت و دردناک است.

از نظر انگیزشی محبوبیت برایشان یکی از مهمترین دغدغه های فکری تایپ I هستند به همین دلیل بسیاری از هنرمندان سینما و تلویزون دارای این تایپ می باشند ، بسیاری از خوانندگان که برای کار گروهی ساخته شده اند و در کل افراد با تایپ  I بالا می توانند با صحبت کردن در یک جمع باعث ایجاد انگیزه و برنامه ریزی برای به حرکت در آوردن آن جمع  شود به همین علت می توانند لیدر و رهبر بسیار خوبی باشند.

برای مشاوره با کارشناسان ما کلیک کنید

 تایپ D

یکی از قوی ترین تایپ ها تایپ D  می باشد که افراد سلطه جو که اصطلاحا کفته می شود که کاسه قدرت آن ها هیچ وقت پر شدنی نیست و همیشه بهترین را می خواهند و همیشه حرف حرف خودشان است.

تهدیدی که برای تایپ D  وجود دارد شکست است به این معنا که اگر در موردی شکست بخورند در زندگی –کار یا روابط عاطفی این تایپ همانند یک قوقنوس از نو خود را متولد می کند تا بتوانند آن شکست را که متحمل شده است را تا 10 برابر جبران کند .پس شکست به معنای فلج شدن برای این افراد نیست در واقع یک سوخت گیری انگیزشی می باشد.

تایپ D  تایپ های خاصی هستند و انگیزه ای که در زندگی یشان به آن احتیاج دارند و باید باشد احساس  قدرت و اقتدار و اختیار داشتن نسبت به دیگران است و باید همیشه یک قدرتمند به چشم بیایند و نتیجه گرا هستند و برای انجام هر کاری باید از نتیجه آن صحبت شود که آیا نتیجه دارد یا خیر  ، بر خلاف تایپ  C  که به استاندارد ها آن محصول توجه دارند.

این تایپ افرادی هستند که سبک ارتباطشان یک طرفه است و مفهوم کلامشان در این خلاصه می شود :چیزی که من میخواهم ، حرفی که من می زنم

اگر کسی تایپ D خالص بالایی داشته باشد می تواند بسیار خطرناک باشد و اگر در توانش باشد از نظر قدرت مالی تامین باشد  ار کاری دریغ نمی کند و همتنطور که بسیار عالی هستند به همان نسبت می توانند خطرناک باشند.

برای انجام  تست دیسک می توانند در لینک موجود در همین مقاله این تست را انجام دهید تا حدودی از نظر شخصیتی خود را بشناسید .

جند نکته در مورد تایپ های مختلف که حائز اهمیت است.

1-اگر کارمند هستید  و تایپ C/S هستید و از محیط کارتان راضی هستید و خواهان درآمد بیشتری می باشید  می توانید با مشاوره های مجموعه مهشید رئیسی استفاده نمایید که چگونه در کنار امنیت شغلیان افزایش درآمد داشته باشید  و برای تعیین وقت مشاوره می توانید با تلفن های شرکت تماس حاصل فرمایید.

2-برای تایپ های I/D  که کارمند هستند و از این وضعیت خوشحال نیستند و دلیلشان عدم هماهنگی تایپ شخصیتی  با شغلشان  می باشد می توانید با ما در ارتباط باشید.

به طور مثال اگر کار مندی با تایپ I/D  هستید باید به عنوان بازاریاب یا سخنران  و خواننده … باشند و می توانید به طور مثال بازازیاب بسیار موفقی  شوند و فروش هایی در سطح بالایی داشته باشند .

و برای افرادی که دارای S/C   هستند می تواند از تئوری امنیت به امنیت  استفاده کرد که نیاز به حقوق ثابت دارند و در کنار آن در آمد خود را  بعد از گذشت  6 ماه حداکثر موفق شوند.

نظریه بقراط

بقراط 500سال قبل از میلاد زندگی میکرده است و انسان ها را به 4 گروه انسانی از نظر رنگی و نحوه ی نگاه کردن در زمان پرسش  و پاسخ های مختلف قرار داده است  اعم از :

.بلغمی ها   /   دموی ها  / صفرایی ها / سودایی ها

قرمز / آبی / زرد / سبز

که به اختصار در ذیل توضیح داده شده است.

قرمز : تصویری /حرکت چشم به سمت بالا/ نتیجه گر

به طور مثال اگر قرار است یک محصول به این فرد فروخته شود اگر در مورد مسائل  فنی صحبت شود باعث زود خسته شدن فرد می شود زیرا برای این رنگ نتیجه و کیفیت آن محصول مهم می باشد ، که عینا مشاهده  می کند و در این صورت تصمیم به خرید می گیرد.

زرد : شنیداری / حرکت چشم به سمت گوش ها / احساساتی

این افراد را باید از نظر  احساسی درگیرشان کرد به طور مثال برای فروش محصول به این افراد باید از راحتی استفاده از آن محصول و حس امنیت از خرید آن محصول را به آنان القا کرد با این عنوان که شما از خرید این محصول خیالتان راحت است و نگرانی دیگر ندارید و استفاده از کلماتی که حس خوبی را می دهد به آنان را عنوان کنید. و افراد با تایپ شنیداری و حساسی بسیار به هم نزدیک هستند.

برای مشاوره با کارشناسان ما کلیک کنید

سبز : احساسی / حرکت چشم به سمت قلبشان /کینستاتیگ   kinstates

با این افراد باید با قدری تامل صحبت کرد و پیش رفت وبه طور مثال   اگر در موقع خرید  یک محصول  تحت فشار   از سمت فروشنده قرار بگیرند دچار احساس عدم امنیت می شوند و اگر هم قصد خرید داشته باشند به دلیل عدم احساس  امنیت منصرف می شوند و دیگر خرید نمی کنند و ویژگی دیگرشان بسیار مهربان هستند .

آبی : منطقی / حرکت چشم به سمت راستشان/سخت گیر

این افراد  بسیار سخت گیر هستند ، به طور مثال در هنگام خرید یک محصول  و یا به عنوان کار فرما به دنبال جزئیات کار اعم از ریز قیمت ها … غیره برای انجام هر کاری هستند.و مشخصات فنی محصول را مورد بررسی قرلر می دهند و در هر کاری صاحب نظر هستند و بسیار سخت مجاب می شوند.

و پزشکان  و وکلا  جزوئ این دسته هستند و به خاطر وسواس و منطق بالاشون در آمد های زیادی دارند  و چون خود را در هر چیزی صاحب نظر می دانند  و همکاری با این افراد بسیار سخت است .

شناخت افراد از نظر حرکات چشم:

در ابتدا شناخت این افراد از نظر حرکت چشم می تواند سخت باشد ولی  امکان پذیر است که در ادامه توضیح داد می شود که در اصلاح از حافظه افراد کمک می گیرد .

نگاه  به سمت بالا حافظه تصویری

این نوع نگاه از نظر رنگ مختص انسان های قرمز رنگ می باشد که تصویری می باشند  و نتیجه گرا و به دنبال نتیجه هر کاری هستند و به راحتی می توان با این افراد همکاری کرد و از نظر تست دیسک هم دارای تایپ D هستند  و همانطور که قبلا گفته شئد  دارای احساس قدرت هستند و اگر احساس کنند از قدرتشان کم می شود  و یا طرف مقابلشان خود را برابر  یا حتی  بالاتر از آن می داند به راحتی می تواند روند همکاری را کنسل کند و این مهم ترین ویژگی در این افراد می باشد و باید علم ارتباط  با این افراد را بلد باشید و یکی از راههای ارتباطی با این گروه  اشاره مستقیم به موضوع و زمان را  مطرح کنید  و تمرکز بر نتایج و اهداف خواسته هایش داشته باشید.

نگاه به گوش ها حافظه شنیداری

این نوع نگاه از نظر رنگ جزوء دسته زرد هستند  که حافظه شنیداری و تایپ شخصیتی از نظر تست دیسک در دسته I  قرار می گیرند و همانطور که گفته  شد دارای فن بیان بسیار خوبی هستند و به همین علت باید با آن ها هم خوب صحبت شود و شنیدن و تن صدای طرف مقابل برایشان مهم است و برای همکاری  با این  افراد باید خوب صحبت کنید و از نظر احساسی در گیرشان کنید و یک احساس  خوبی درونشان  ایجاد کنید و مذاکره هیجانی و دوستانه داشته باشید .

نگاه به سمت پایین و سمت قلبشان

این نوع نگاه شامل افراد با رنگ سبز می باشد که حزوء دسته  احساسی قرار می گیرند

و از این دسته می توان برای استخدام  در عطر فروشی ها استفاده کرد زیرا حواس قالب در این افراد حواس چشایی و بویایی و لامسه است .و اگر از این دسته سئوال شود برای کمک گرفتن از حافظه شان به پایین نگاه می کنند.

انسان های آرام و راهکار های ارتباطیشان صبر و حمایت هماهنگی  و پیوستگی می باشد و نظر خواهی برایشان جذاب است  و در مذاکرات قدرت تصمیم در مرحله اول را ندارند و نباید تحت فشار قرار بگیرند و عدم احساس امنیت کنند.

 نگاه به سمت پایین سمت راست :

این نوع نگاه در افراد به رنگ آبی تعلق میگیرد  و برای ارتباط با این افراد باید آمادگی قبلی داشته باشید گویا  قرار است در آزمونی سخت شرکت کنید تا به همه موارد  و درخواستهایش پاسخ دهید.

بسیار منطقی هستند و کار هیچ کسی را قبول ندارند و یا به راحتی قبول نمی کنندولی به علت تایپ شخصیتی خود دوچار وسواس هستند و با دخالت های خود در کار طرف مقابل به طور نا خواسته اذیت می کنند  و باید اطلاعات به صورت مکتوب باشد و فرصت بررسی داشته باشند.

باید و نباید ها ها در مورد این شخصیت ها :

1- برای ارتباط با این افراد باید خیلی صادق باشید و بدون حاشیه  و ایجاد احساس  خوب  بسیار مهم است.

2-تاکید بر روی جزئییات برای دسته  های قرمز و زرد اصلا جذاب نیست و از روش های خاص باید استفاده کرد .

نتیجه گیری :

با توجه به مطالب گفته شده شما متوجه ویژگی های تست دیسک و رنگ انسان ها از نظر شخصیتی شده اید  و تا حدودی نحوه ی ارتباط با این افراد را فرا گرفته اید  و توصیه می شود حتما از تست دیسک که لینک آن در همین صفحه موجود می باشد استفاده کنید و حتی از مشاوره های مجموعه مهشید رئیسی استفاده کنید .

شما باید خود را بشناسید تا بتوانید دیگران را بشناسید تا ارتباط  موثری ایجاد کنید

در واقع هیچ ایرادی در هیچئ کس وجود ندارد و فقط نوع شخصیت انسان ها با هم متفاوت است.

مهشید رئیسی

خانم مهندس رئیسی در رشته معماری-معماری لیسانس خود را از دانشگاه آزاد تهران-مرکز گرفته است و همچنین تحصیلات تکمیلی خود را در زمینه ی کارشناسی ارشد معماری داخلی از دانشگاه تهران -جنوب کامل کرده اند و همچنین دارای گواهینامه ی بین المللی ازWORK SHOP های داخلی دکوراسیون داخلی انگلستان و کانادا و دارای گواهینامه های مدیریتی از هاروارد آمریکا ، تی سی اس استرالیا و دانشگاه یاشار کشور ترکیه می باشد.

2 ديدگاه

  1. 1399/07/15

    سلام کجا میتونم این تست رو بدم؟ سایت معتبری هست که آنالیز درست بکنه و قابل اعتماد باشه؟

    • 1399/07/15

      با شماره های دفتر تماس بگیرد و بخش روانشانسی صحبت کنید راهنماییتون می کنند

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.