استفاده از سنگ در معماری

استفاده از سنگ در معماری

۱ دیدگاه

استفاده از سنگ در معماری  

استفاده از سنگ در معماری و معماری داخلی و دکوراسیون از دیر باز مورد توجه بوده است.

که در نما های کلاسیک و مدرن و فضاهای داخلی مانند کف ، آشپزخانه و راه پله  و دیگر قسمت ها استفاده می شود .

در تهران مناطق بورس فروش و فرآوری های سنگ در منطقه صنعتی  شمس آباد و شهر سنگ و شور آباد می باشد.

گویند که سنگ نرم شود در مقام صبر                                                آری شود ولی به خون جگر شود 

در ابتدا با این سئوال این مفاله را شروع خواهیم کرد:

 • یک طراح و طراح داخلی تا چه حد باید در مورد سنگ اطلاعات داشته باشد ، چه سنگ هایی را باید مورد استفاده قرار بدهد؟

در ادامه به پاسخ این سوال می پردازیم :

داشتن اطلاعات  کامل و جامع در مورد سنگ بسیار مهم است زیرا یک طراح و آرشیتکت  بعد از طراحی  طرح خود  اگر اطلاعات کافی نداشته باشد  فطعا نتیجه  نهایی مناسب نمی باشد و ممکن است دوچار خسارت زیادی گردد ،ولی اگر با داشتن اطلاعات در مورد استفاده از سنگ در شرایط آب و هوایی مختلف ، ویژگی های انواع سنگ ها – نوع سنگ  و نوع کاربرداستفاده  از سنگ ها بداند می تواند بسیار کار گشا باشد و باعث بهتر شدن نتیجه طراحی شود.

داشتن اطلاعات کافی باعث بهتر مجاب کردن کار فرما برای طراحی خود می شود. در ضمن طراح باید از نحوه ی چیدمان و سنگ کاری مطلع باشد که در زمان اجرا به بهترین نتیجه دست یابد.

عوامل مهم در خرید سنگ:

 • 1- بافت سنگ سالم باشد و فاقد ترک و شیار باشد به این معنا که در بافت ظاهری سنگ سالم باشد.
 • 2-کمترین حد تخلخل را دارا باشد کمترین حد خلل و فرج  روی سنگ باشد.
 • 3-سنگ ذاتا پوسیده نباشد به اصلاح سنگ از رویه پوسته نکرده باشد ،اکثر مرمریت ها  و سنگ های دهبید به علت وجود درصد  آهک بالا  دچاره این مسئله هستند .

پوسته کردن سنگ : سنگ ها بافت آهکی دارند و ممکن است از سطح رویه  (نمای سنگ ) دچار خلل و فرج شوند و به اصطلاح سنگ خالی کند و پوسته می کند.

 • 4-سطح سنگ یک نواخت باشد.
 • 5—جذب آب بسیار کمی داشته باشد ، به دلیل وجود مقداری آهک در سنگ ها که باعث می شود به اصطلاح سنگ خالی می کند و به مرور زمان سنگ ها دچار پوسته کردن شود.

سنگ ها به 4 دسته اصلی  از نظر نوع مصرف تقسیم بندی می شوند.

 • سنگ های نمای بیرونی : سنگ های مناسب برای نمای بیرونی ساختمان
 • سنگ فرش های داخلی : سنگ کف پله ، سنگ کف پله
 • سنگ فرش های بیرونی : محوطه و فضای سبز
 • سنگ فرش داخلی (دکوراسیون داخلی) : کانتر ، آشپزخانه

سنگ های نمای بیرونی: ویژگی این سنگ این است که در برابر گرما و سرما و نور خورشید و ناملایمات جوی مقاوم هستند.

سنگ فرش های داخلی : بستگی به فضایی دارد که سنگ در آن فضا قرار است استفاده شود اعم از : مسکونی ، تجاری ،اداری و بهداشتی  و یا آموزشی

به طور مثال وزارت بهداشت  در حال حاضر فقط  استفاده از سنگ گرانیت در فضاهای  بهداشتی را مناسب می داند.

سنگ فرش بیرونی : سنگ هایی که در محوطه  به کار می رود باید در برابر اثر گرما و سرما و نور خورشید و عوامل جوی مقاوم باشد در سنگ های محوطه میزان صیغلی بودن سنگ بسیار مهم است.و در سنگ ها می توان با استفاده از تکنولوژی هاب مختلف این امکان را داشت و در سنگ های گرانیت از فیلیم و در سنگ های تراورتن از تیشه استفاده می کنند و مسئله مهمی که استفاده از سنگ تراورتن دارد نظافت سنگ در فصول مختلف است و علت آن خلل و فرج های  موجود در آن است که نمای زیبایی نخواد داشت و به همین علت است که سنگ گرانیت را برای استفاده در فضاعای بیرونی ÷یشنهاد می شود

سنگ فرش دکوراسیون داخلی : سنگ هایی که در  آشپزخانه و کانتر ها با ابزار و فرآوری های مختلف برای این فضا مناسب سازی می شود.

نکته هایی در مورد نصب سنگ

 • 1- بندکشی بین سنگ ها نباید کمتر از 4 میلیمتر باشد زیرا باعث شکستن سنگ در نما شود و دلیل وجود این درز ، انبساط و انقباط در سنگ ها می باشد و این درز همانند یک کمک فنر برای سنگ ها عمل می کند.
 • 2- سنگ کاری و نصب سنگ نباید در زیر دمای 5+ درجه انجام شود زیرا در این دما سنگ جذب ملات بسیار پایینی دارد و به مرور زمان باعث خالی شدن سنگ می شود و نمی توان نصب درستی داشت.

و رعایت نکردن این نکات باعث شکستگی سنگ از روی نمای سنگ می شود.

برای خرید سنگ ،کاربرد فضا بسیار مهم است که باید 2 نکته مورد توجه قرار بگیرد:

1-نوع فضا چیست ؟ مسکونی ، تجاری ، اداری ، آموزشی  …

2- در کدام قسمت از فضای داخلی قرار است استفاده شود.

به طور مثال  برای خرید سنگ کف پله  به علت رفت و آمد و استفاده زیاد ، سنگی باید انتخاب کرد که مقاومت بالایی داشته باشد و به اصطلاح پله خاکی نکند و بر اثر استفاده دوچار پوسته شود .

و تعداد تنوع سنگ هایی که برای کف پله پیشنهاد  می شود کمتراز سنگهایی است که  برای دیواره های راه پله پیشنهاد می شود و برای فضاهای صنعتی (خشن ) فضاهای بهداشتی و محیط هایی که مواد شیمیایی در آن فضا ها موجود است فقط سنگ گرانیت مناسب است و پیشنهاد می شود.

برای فضا های داخلی مثل  کف واحد ها در ابتدا سنگ هایی پیشنهاد می شود که نیاز به توری اپوکسی نداشته باشند و می توان از مرمریت های محکم استفاده کرد اگر از نظر هزینه به صرفه نباشد می توان سنگ هایی مرمریت که درصد کمتری آهگ دارند را پیشنهاد داد.

سنگ دوبل در کف پله ها

در ابتدا باید علت دوبل کردن سنگ مشخص باشد  که این کار باعث بالا رفتن وزن ساختمان نشود در مواردی برای کمتر شدن هزینه ها این کار انجام می دهند که هیچ کدام تاثیر به سزایی ندارد.

که می توان برای زیبا تر شدن از ابزار سنگ لبه پله استفاده کرد و از نظر بصری هرچه ارتفاع پله کمتر باشد آن پله امن تر و راحتر به نظر می آید که با استفاده از ابزار سنگی لبه پله می توان این کار و انجام داد و از نظر ظاهری ارتفاع کمتری دیده شود. برای تزئینات پله می توان از سنگ هایی که CNC  و واترجت  و ابزار شده  استفاده کرد ولی از نظر هزینه بسیار بالایی دارد .

در اجرای نمای سنگ یک ساختمان در ابتدا یک دفترچه نما تهیه می شود که می توان از آن نوع ابزار  و متریال  نصب  و دستگاه مورد استفاده و متراژ سنگ مصرفی را متوجه شد به طور مثال که یک ابزار  نیازمند سنگ 2 سانتی می باشد یا یک شمشه سنگ که از لحاظ های مختلفی با هم متفاوت هستند.

استفاده از سنگ در نما

قبل از سال 1381 استفاده از سنگ تراورتن در نما بسیار کم رنگ و بی ارزش بود و تا قبل از آن از سنگ گرانیت برای نما استفاده می شد به دلیل صیغلی بودن و یک نواخت بودن سنگ گرانیت بود .ولی  با ورود مواد رزینی که جایگزین بتونه های سیمانی شد و تمام خلل و فرج های سنگ تراورتن را پوشاند و که باعث کنار گذاشتن بتونه سیمانی شد و باعث فرآوری و صیغلی تر شدن سنگ تراورتن شد و جایگاه بسیار مناسبی در بازار سنگ نسبت به سنگ گرانیت پیدا کرد .

علارغم ویژگی های مثبت سنگ تراورتن اعم از تنوع رنگی ، ملات خور خوب و استفاده بدون ملات (خشکه) و عایق بودن صوتی و حرارتی  دارای معایبی نیز می باشد  که به علت یک نواخت نبودن سنگ تراورتن می باشد و خلل و فرج های که در خود دارد باعث می شود از نظر طرح سنگ به هم نزدیک نباشد .

ولی سنگ های گرانیت از قطعه اول تا آخر کاملا شبیه به هم هستند  و به این علت در سنگ های تراورتن نمونه سنگ وجود به عنوان نمونه وجود ندارد و در مورد جداسازی  سنگ ها باید یک تلورانس 10 درصدی را مد نظر داشت که در این حد قابل قبول است.

در کشورهای اروپایی این مسئله  زیاد مطرح نیست به این علت که اعتقاد دارن سنگ ها روح دارند  و باید در کنار هم کار شوند ولی در ایران از برش یک کوپه سنگ بین 15 تا 20 دسته تقسیم می شوند.

و استفاده از سنگ فضا بسیار دلنشین و احساس بهتری از فضا را القا می کند.

قیمت سنگ

از سال 1396 قیمت سنگ شروع شد ، سنگ های خارجی بسیار کم یاب و یا بسیار گران شد و در سال اخیر افزایش قیمت بسیاری داشته است. قیمت سنگ از متری 80 هزارتومان تا 000/000/1 تومان یا بالاتر می باشد .

استفاده از سنگ های سفید و یا سنگ های ابروبادی و سنگ های تراورتن (عباس آباد) که رگه های ابروبادی  دارندمورد توجه است.

قیمت نما بر اساس دفترچه نما محاسبه میشود که چقدر نیاز به سنگ ها با ابعاد مختلف دارد  که در محاسبه قیمت بسیار مهم است و ابزار هایی که باید با دست یا با دستگاه ساخته شود که در حال حاضر CNC   هر سانتیمتر بر مترمربع 400 هزار تومان می باشد که زیاد به صرفه نمی باشد.و بستگی به نوع ابزار دارد که از ابزار های پروفیلی استفاده شود که از سانتیمتر 5000 تومان تا 10000 تومان انجام می شود.

ابزار های سرستون و پاستون جدا محاسبه می شود و بسته به نوع کار از اجرتی 000/000/1 تومان تا 000/000/4 تومان در حال حاضر انجام میشود و در این مورد قیمت ها به صورت چکی و توافقی  می باشد.

نکته ای که در ابزار سنگ مهم است به طور مثال ابزار سنگ دوبل 2 سانتیمتری 15000تومان است  و در ابزار کانتر به علت نوع طراحی و نصب سنگ معمولی با عرض 6سانتمتری 100000 تومان می شود ولی اگر همان سنگ در قالب کانتر تاپ باشد برای خدماتی که برای کار استفاده می شود باعث افزایش قیمت تا 400000 تومان میز میرسد.

انواع سنگ

مرمریت : آبی بیرجند-با رگ های آبی و زمینه سورمه ای دارد و به مرمریت مارشال نزدیک است .

مرمریت شهیادی : که این نوع سنگ در نمای برج آزادی تهران استفاده شده است .

مرمریت صورتی کرمان :که جزوئ محکمترین مرمریت ها می باشد و در سنگ کانتر می توان از این نوع سنگ استفاده کرد.

مرمریت گلدن بلک:سنگ های بسیار جذابی می باشد و طرفداران زیادی دارد

مرمریت دهبید مشکی : که هر چقدر صیغلی پذیر تر باشد تصویر در آن واضح تر است.

مرمریت لاشتر: سنگ ایران را با این نام می شناسند و به اسم بین الملی پرتاگرید می باشد و سنگ فوق العاده محکم و با تم خاکستری می باشد.

مرمریت سرساری : در رده سنگ های معمولی می باشد و از نظر قیمت به صرفه تر است.

مرمریت خوی : از سنگ های بسیار محکم است که در رده سنگ های هرسین و نمین می باشد و کمترین درصد آهک را دارد.

مرمریت مشکی نجف آباد:که برای استفاده در نما مناسب نیست و برای موارد دیگر با توری اپکسی مقاوم سازی میشود.

و میزان محکم بودن و یا ضعیف بودن سنگ را از نره سنگ می توان تشخیص داد .

کریستال : کریستال گربه –کرستال ازنا-کریستال سیرجان

کریستال سیرجان محکمترین سنگ در این رده می باشد و جذب چربی آن بسیار پایین است

تراورتن: دره بخاری ابرو بادی / سوپر دره بخاری /دره بخاری موج پیچ/ تراورتن لیموی/ تراورتن قرمز آذر شهر /تراورتن خرمایی

سنگ ها اگ به بهترین شکل و بر اساس اصول و استاندارد ها باشد حتی برای سنگ هایی که خلل و فرج های زیادی هم دارند به بهترین شکل می توان فرآوری کرد  استفاده نمود.

در دید کلی اگر سنگ ها بیشتر شبیه هم باشند و یک دست تر باشند عظمت و بزرگی نما یا طرح نمایان می شود.

دنیای سنگ دنیای بزرگی است که ساعت ها باید در مورد آن صحبت شود که در آینده در پکیج متریال شناسایی مهشید رئیسی در مورد آن مفصل تر صحبت می شود.

مهمترین گزینه انتخاب درست  برای فضای درست است.

مهشید رئیسی

خانم مهندس رئیسی در رشته معماری-معماری لیسانس خود را از دانشگاه آزاد تهران-مرکز گرفته است و همچنین تحصیلات تکمیلی خود را در زمینه ی کارشناسی ارشد معماری داخلی از دانشگاه تهران -جنوب کامل کرده اند و همچنین دارای گواهینامه ی بین المللی ازWORK SHOP های داخلی دکوراسیون داخلی انگلستان و کانادا و دارای گواهینامه های مدیریتی از هاروارد آمریکا ، تی سی اس استرالیا و دانشگاه یاشار کشور ترکیه می باشد.

۱ دیدگاه

 1. 1400/02/18

  سلام خانم رئیسی جان من کتایون احمدی هستم تازه باشما آشنا شدم. من مدیر عامل شرکت تجارت لعل کیان هستم و حوزه فعالیت ما در سنگ ساختمانی از استخراج معدن تا فرآوری آن به شکل اسلب،۴٠ طولی و ابعاد مختلف برای سنگ کف هست، با سابقه ٢٠ ساله در تولید سنگ میتوانیم با شما برای تامین سنگ برای پروژه هاتون همکاری کنیم،البته باعث افتخار ما هست.
  ما در شهر محلات قطب تولید تراورتن ایران هستیم. http://Www.apadanakianstone.com

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.