قرارداد حقوقی

2 ديدگاه

لزوم تنظیم قرارداد در  پروژه های طراحی  و پیمانکاری  از دید یک حقوقدان

 

لزوما وجود قرارداد به پروژه های طراحی و دکوراسیون و ساختمان سازی  مربوط نمی شود در هر کاری  قرارداد وجود نداشته باشد در واقع هیچ سندی وجود ندارد و برای گرفتن حق نداشتن سند مکتوب به منزله نداشتن هیچ چیز است و بدون داشتن مستندات و قرارداد به حق خود نمی رسید.

و این نکته لازم به ذکر است که اصلا لزوم معنی ندارد و در واقع وجود قرارداد  یک مسئله بسیار حیاتی است  و بدون قرارداد نباید هیچ کاری را انجام  داد زیرا شما زحمت  و هنر و سلیقه  خود را صرف آن کار می کنید وجود یک مشاوره  و یا  یک وکیل  در کنار داشتن یک قرارداد مناسب برای کارتان  می تواند بسیار مفیده بوده ، به این علت که  اگر اختلافی پیش آید وکیل  در همان مرحله اول  با ترفند ها و تبصره های قانونی سعی در مجاب کردن و صلح  با کارفرما  از دعاوی  بعدی جلو گیری می کند.

لزوم حضور یک وکیل مهم تر از متن قرارداد

شما برای انتخاب یک کاغذ دیواری ساعت ها زمان و مدل های  متنوعی را بررسی می نمایید در مورد قرارداد که تمامی حقوق  خود را بر اساس آن تنظیم می کنید  و منافع شما را تحت تاثیر می گذارد چه کاری انجام می دهید ؟

اگر متن قرارداد شما بر اساس یک سرچ و یا قرارداد های تیپیکال typical موجود در شرکت های دیگر باشد میزان  ریسک و اشتباه  بسیار بالا می رود زمانی متوجه این داستان می شوید که بسیار دیر بوده و در یک لحظه ممکن است اتفاق بیفتد  و باید زمان و هزینه بسیاری را متحمل شوید تا به حقتان برسید.

در واقع اشتباهات حقوقی فقط یک بار است و همانند تصادف رانندگی است  فرد لازم نیست هر دفعه در جاده دوچار تصادف شود و شما یک بار باید این اتفاق و تجربه نمایید  چون ممکن است با همان یک بار هم تمام سرمایه خود را از دست دهید و تاوان همان یک بار به قیمت کل سرمایه شما باشد.

نکته دیگر که طرفین شما  کارفرمایانی  با توان و قدرت مالی بالایی هستند و طرف دیگر شما کارگران و افراد روز مزد هستند  که توان مالی پایین و صبر کمتری دارند و یا یک فروشنده است که بعد از خرید شما پول را به صورت نقد دریافت می کنند  در واقع طرف اول شما  یک فرد بسیار قدرتمند و کار بلد است که به شما به عنوان یک طراح قدرت مقابله کافی با وی را  ندارید و باید حتما با یک وکیل مشورت  کنید زیرا کارفرمایان به علت تجربه کاری  و داشتن وکیل های با تجربه  در کنار خود خیلی با احتیاط رفتار می کنند  و فریب و ترفند های مختلفی را بلدند که یکی از آن ها وارد شدن از درب دوستی و رفاقت است.

انواع عقد ( قرارداد)

 

عقد لازم : یک سری عقود هستند که طرفین بعد از عقد باید به آن پایبند باشند  و نمی توانند از آن خارج شوند به طور مثال عقد نکاح ، عقد دین، عقد اجاره

عقد جایز: که طرفین در هر زمانی می توانند از آن خارج شوند مثل عقد وکالت ، عقود جعاله  که بیشتر قرارداد های معماری  و دکوراسیون در این نوع عقد وجود دارند.

نکاتی در مورد عقد قرارداد

حق روجوع : قرارداد هایی که تنظیم می شوند بین طرفین تا جایی که امکان دارد باید حق روجوع ذکر شود و یا اگر کارفرما قبول نکرد و باید این نکته ذکر شود که کار تا هر مرحله که پیشرفت کرد و طرف رجوع کرد و یا اگر فسخ قرارداد کرد حداقل 70 تا 80 درصد از دستمزد خود را دریافت نماید.

ذکر این مسئله با عث می شود که طرفین خیلی راحت نتواند از مسئولیت خود شانه خالی کنند و زحمت و هزینه شما نادیده گرفته شود زیرا شما و سلیقه  و هنر و مهارتان را هزینه می کنید و این در  دادگاه  و محاکم به عنوان مادیات مورد قبول نیست  و عقد قرارداد باید دقت بیشتری شود.

در موارد دیگر به عنوان مثال در فروش ماشین قانون قوانینی  را وضع کرده است که واضع  و روشن است در واقع قانون قراردادهای نانوشته بین مردم است یعنی اگر من و شما فروشی بین هم داشته باشیم  و قراردادی بسته نشود  قانون در مرحله اول نوع قرارداد و یا عقد را مشخص می کند و طبق کتاب قانون  و تبصر های آن حکم صادر می کند ولی در مورد هنر و سلیقه و کارهای از این دست چنین قوانینی وجود ندارد و این لزوم حیاتی بودن قرارداد بین طرفین را می رساند.

اشتباه رایج و زیادی که در این حوزه وجود دارد استفاده  از قراردادهای تیپیکال typical می باشد به این معنی که هیچ قراردادی برای همه کارهای شما مناسب نیست و آن قرارداد برای آن کار باید تنظیم و ایزوله شود زیرا قراردادی که برای مبلمان تنظیم می شود و با قراردادی که برای باز سازی یک واحد است بسیار متفاوت است

و مسئله مهم دیگر که وجود دارد و واضع و روشن بودن مسائل و درخواست های قرارداد که باید به صورت مکتوب باشد که در آخر طرفین با تهدید و دعوا نتوانند کارشان را پیش ببرند که با عث فشار به طرفین باشد این مستلزم وجود یک مشاور در کنارتان می باشد.

بر خلاف تصور وجود مشاور شامل هزینه زیادی نمی شود زیرا هم اکنون حداقل هزینه برای باز سازی یک پروژه دویست میلیون تومان می باشد بر فرض وجود یک وکیل به عنوان مشاور  شامل هزینه بین پانصد تا دو میلیون تومان می باشد که می توان این هزینه را بین طرفین تقسیم کرد و یا شخصا پرداخت نمایید و باعث می شود در حین کار با مشورت های یک وکیل و مشاور به راحتی و بدون هیچ دردسری کارها رو پیش برد.

مسئله دیگری که حائز اهمیت است این است که طرف مقابلتان وقتی متوجه می شود که شما کارتان را در کنار یک وکیل پیش می برید و بخش حقوقی دارید متوجه روند کار با شما می شود و اگر نیت کلاه برداری و نیت بدی داشته باشد با شما وارد مذاکره نمی شود در واقع وکیل  حکم دوربین های مدار بسته را برای شما دارد و یک فیلتر بزرگ برای همکاری با طراحان است.

داور یا حکم در قرارداد ها

لزوم درج داور و نحوه ی صحیح داور در قرارداد

در ابتدا در دعاوی حقوقی پس از روجوع به داد سرا و مراکز دادخواهی منطقه خودتان درخواست دهید باید 3/5 درصد مبلغ اصل داد خواهی  را پرداخت نمایید و به این علت است که انسان برای هر مسئله ای طرح دعوا نداشته باشد و در همه دنیا چنین قانونی وجود دارد .

به طور مثال برای دعاوی  یا شکایتی که مبلغ آن پانصد میلیون تومان می باشد باید حدود بیست میلیون تومان  آن را بابت هزینه دادرسی  پرداخت نمایید  و اگر برای این شکایت نیاز به وکیل داشته باشید حداقل دستمزد یک وکیل  بین 30 تا 40 میلیون تومان است که برای شروع باید حدود 60 تا 70 میلیون تومان هزینه کنید تا به شکابت خود رسیدگی کنید.

و این مسئله بسیار مهم است برای کسی که در بحران مالی گرفتار شده است  ضمن اینکه اگر اکنون به دادگاه مراجعه کند  اولین رسیدگی به پرونده موکول به چند ماه دیگر است تا مراحل قانونی را طی کند با هزینه های بسیار و 2 تا 3 سال زمان می برد..

داوری چیست :

در کتاب قانون آیین دادرسی مدنی که قانون نحوه ی رسیدگی به دعاوی حقوقی تعین می کند که چگونه به دعاوی حقوقی رسیدگی شود و فصلی به نام  فصل داوری دارد که دارای 50تا 60 ماده است.که خیلی مفصل توضیح داده شده است که به شما اجازه داده می شود در قراردادتان برای خود داور مشخص کنید و یا حکم معرفی کنید. به این معناست که اگر اختلاف یا دعوایی حادث شود به حکم  یا داور خود مراجعه کنید و هر حکمی که صادر کرد دادگستری آن را اجرا می کند  و لازم نیست که حکم آن را بررسی کند.

با وجود حکم و  داور به شکایت شما بدون نوبت و بدون تشریفات دادرسی  و بدون دریافت 3/5 درصد هزینه دادگستری  به شکایت شما رسیدگی می شود و فقط موظف به ارسال یک  دعوت نامه است که اگر یکی ازطرفین در جلسه حضور نداشته  باشد و نهایتا یک هفته زمان می برد و اگر یکی از طرفین نباشد می تواند حکم دهد و رای صادر کند.

سئوالی که در اینجا پیش میاد این است که چگونه داوری که سمت حقوقی و قضایی ندارد  می تواند رای صادر کند؟

در کتاب آیین دادرسی مدنی توصح داده شده است که دادگاه وارد ماهیت نمی شود که فرد که بوده و چه کسی است فقط رسیدگی و حکم را اجرا می کند  که داور آیا درست بوده و شما حضور داشته اید یا نه  و رای را ابلاغ می کند  و اگر طرف مقابل خسارت را پرداخت نکندحکم جلب و موارد قانونی را اجرا می کند.

در واقع وجود حکم، داور باعث می شود یک پروسه 2 تا 3 ساله را به فرایند 2 تا 3 ماه تبدیل می شود  و ضمن اینکه در تمامی جلسات داوری به صلح و سازش می رسند  زیرا هر دو طرف می دانند که این داور می تواند حکم را صادر کند و باید حواسشان باشد که حق و حقوقشان را بگیرند چون رای که داور صادر می کند بسیار مهم و لازم الاجرا ست .

در کشور های دیگر وجود داور در تمامی قرارداد ها و عقد ها به صورت یک فرهنگ و اصل جا افتاده است که به این علت پروسه رسیدگی به در دادخواست و یا شکایت را بسیار کوتاه و سریع می باشد و اختلاف خود را در اتاق های داوری  حل و فصل می شود  و به طور اتوماتیک در تمامی قرارداد ها یک داور وجود دارد و دادگستری در جرایم  و اختلاف و جرایم مهمتری وارد می شود.

در قرارداد های بین المللی وجود حکم یکی از شروط لازم قرارداد می باشد و شرط وجود داور اجباری است.

در واقع مشکلات در زمینه معماری و معماری داخلی در دادگاه حل نمی شود در واقع مزمهل یا کشته می شود

به طور مثال اگر در دادگاه یک مورد پتینه کاری  اختلاف  داشته باشید  و کارفرما از شما برای قیمت پتینه کار شده  شکایت می کند  که برفرض مبلغ  بسیار بالا بوده است و از طرف دادگاه کارشناس فرستاده  می شود و کارشناس  اطلاعی از قیمت های کار های لوکس پتینه  و قیمت های عرف  جامعه ندارد  و فقط مقدار مواد مصرفی  و حداقل دستمزد را مد نظر دارد و نسبت به زمان صرف شده برای آن کار در نظر می گیرد.

با توجه به این مطالب به این نتیجه میرسیم که بحث یک حکم  یا داور که  آگاه باشد چقدر می تواند در این روند موثر باشد.

و تفاوتی که در انتخاب داور از سمت دادگاه  با فرد می باشد این است که دادگاه موظف است از بین داوران کانون کارشناسی مربوطه انتخاب نماید ولی  فرد موظف نیست و می تواند از دوستان و آشنایان خود انتخاب نماید که به قیمت و اصول عرف جامعه آشنا باشد.

در مبحث داوری نکته بسیار مهم این است که داور موظف نیست تشریفات دادرسی را رعایت کند و می تواند آزادانه انتخاب نماید  و ضمن اینکه در جلسه داوری  لازم نیست از وکلای دارای پروانه وکالت استفاده شود و می توانند هر کسی با رضایت کتبی شما در آن جلسه حضور یابد ولی در دادگاه حتما باید وکیل دارای پروانه وکالت باشد  و از نظر هزینه وکالت بسیار گران و پر هزینه می باشد.

درج شرط وجه التزام

(در صورت روجوع کار فرما )

در مطالب قبل گفته شده که بیان دریافت  حداقل 80 درصد از دستمزد در مرحله ای که می خواهید انصراف داده شود  در قرارداد بسیار مهم است که اصطلاحا به آن وحه التضام گفته می شود..

وجه       =        پول

التزام     =     اجبار کردن –فشار آوردن

در واقع به این معنا که فشار و اجباری که برای دریافت پول به فرد وارد می شود  و نمونه عینی آن مانند اجاره یک ملک می باشد که در قرارداد آن نوشته می شود  اگر در مورد مقرر تخلیه انجام نشود روزی مبلغی را به عنوان  خسارت معین می کند .این امر باعث تخلف کمتری می شود  و قانون نیز با این امر موافق است و هر چقدر میزان وجه التزام زیاد باشد  طرفین موظف هستند که پرداخت کنند چون مورد توافق طرفین بوده است  و نباید از مفاد قرارداد تخلف میشد.

در واقع  تمامی  قراردادهای معماری یک عقد است  و قید می شود که کار فرما موظف است تا زمان مقرر پول واریز کند  ولی در قرار داد قید نمی شود که اگر پرداخت نشود چه اتفاقی می افتد و این مسئله بسیار مهم است که وجه التزام قید شود و باید نوشته اگر به تعهد خود عمل نکند چه جریمه  و خسارتی را باید پرداخت کند  و نکته بسیار مهمی است که باید به آن توجه شود .

مسئله بعدی وجود حق فسخ است که علا رغم اینکه قرارداد قابل روجوع است  ولی در زمانیکه کارفرمایان بسیار  درگیر و اذیت کننده هستند  و یک جا درمتن  قرارداد برای خود باید حق فسخ در نظر بگیرید  بدون  پرداخت  هیچ گونه ضرر و زیان فسخ انجام گیرد.

وجه التزام در مورد هر چیزی باید جداگانه قید شود  زیرا شما توافق بر این دارید که هزینه  طراحی یا خدمتی را انجام دهید و باید این مسئله را در نظر بگیرد  که اگر پرداخت نشد چه مسائلی پیش می آید  و مطالبه درصد ضرر و زیان کنید.

باید دقت کرد که قرارداد نباید تیپیکال typical باشند  در واقع بدترین نوع قرارداد به صورت آماده است که شما در اصطلاح جای خالی  را پر کنید  و باید هر قراردادی طبق و مختص آن موضوع و خدمت نوشته شود  در واقع با مشورت با یک وکیل برای هر کاری بعد از مدتی برای هر موضوع کاری یک قرارداد موجود است که در آن تمام موازین قانونی  و حقوقی  در نظر   گرفته شده است

چک ضمانت

فواید  وخطرات چک ضمانت :

چک ، سفته، برات:

سند تجاری که افراد امضا می کنند که دارای خاصیت تجاری است.و به این علت است که قانون برای این 3 سند قانون هایی را در نظر گرفته است که این 3 سند از مابقی اسناد جدا است و نام سند تجاری دارد.

سفته و چک تفاوتی با هم ندارند  و بیشتر قوانین برای هر دو به یک صورت است  ولی سفته بیشتر در دسترس مردم عادی می باشد  ولی چک از جهاتی بسیار مهم تر است  زیرا یک سری قانون های مختص خود را دارد  .

صدور چک بلامحل به روز جرم محسوب می شود  به این معنی که اگر چک بلامحل صادر شود علاوه بردادن حق شاکی نیز زندان دارد  و مانند جرایم سرقت و خیانت در امانت مجزات حبس دارد. ضمن اینکه  چک با  گواهی عدم پرداخت  و سیستم های آنلاین راحت تر باعث گرفتار شدنشان می شود.زیرا چون  سیستم های چک به صورت یک پارچه می باشد در صورت برگشت یا شکایت از  یکی از چک های شما  دیگر  نمی توانید وام بگیرید  و از خدمات بانکی محروم  می شوید

در صورت اجبار به صدور در یک قرارداد حتما عنوان و مبلغ چک در قرارداد ذکر شود که چک به صورت امانت است  وطرف  مقابل حق خرج کردن آن را ندارد و نکته   مهم  در مورد چک این است که سند تجاری قابل انتقال است .به این معنا  یک برگه چک مانند پول نقد می باشد و می توانند به غیر انتقال بدهند.

قرارداد در طراحی های خارج از محل سکونت

به طور مثال طراح در تهران است  و پروژه در مشهد یا هر شهر دیگری باشد  و کارفرما چک صادر می کند و پاس نمی شود  در این صورت چه کاری باید کرد؟

در آیین دادرسی مدنی اگر  بر علیه کسی طرح دعوا داشته باشید باید به دادگاه محل  سکونت آن شخص بروید  به اصطلاح به محل اقامت خوانده ثاله که طبق  گفته های قبل وجود داور در این مسئله  بسیار کار گشا می باشد  و دیگر نیازی به تشریفات دادرسی  و دادگاه نیست .

انتخاب داور بسیار مهم است و داور باید کار بلد و درست انتخاب شود

مهشید رئیسی

خانم مهندس رئیسی در رشته معماری-معماری لیسانس خود را از دانشگاه آزاد تهران-مرکز گرفته است و همچنین تحصیلات تکمیلی خود را در زمینه ی کارشناسی ارشد معماری داخلی از دانشگاه تهران -جنوب کامل کرده اند و همچنین دارای گواهینامه ی بین المللی ازWORK SHOP های داخلی دکوراسیون داخلی انگلستان و کانادا و دارای گواهینامه های مدیریتی از هاروارد آمریکا ، تی سی اس استرالیا و دانشگاه یاشار کشور ترکیه می باشد.

2 ديدگاه

 1. 1399/05/30

  بسیار مطالب جالب و آموزنده ای بود نه تنها برای کسایی که معماری داخلی و دکوراسیون کار میکنن بلکه برای تمام افرادی که قرارداد میبندن و کافرماشون از قبول بسیاری از موارد که به صورت گفتمان بوده و بعد از اتمام کار و تعهداتی که داشته طفره میره و اون موقع هست که درک میکنین این مطالب چقد میتونه دیدگاه شما رو عوض کنه و به بهترین نحو هدایتتون کنه برای زندگی کاری بهتر.
  فقط میتونم بگم عالی هسین خانم مهندس رئیسی.عالی.
  بهترین ها رو براتون آرزومندم.
  عشق براتون🌺♥️🌹🌺♥️🌹🌺♥️

 2. 1399/05/31

  بسیار عالی و مفید بود.امیدوارم همیشه سربلند و توفیق روز افزون داشته باشید.

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.