دکوراسیون داخلی

بدون ديدگاه

در ابتدا بدانیم که دکور چگونگی چیدمان و آرایش وسایل در خانه می‌باشد ولی دکوراسیون داخلی عبارت است از: هماهنگ سازی طراحی شده برای به جلوه درآوردن رنگ‌ها، اثاثیه و سایر اشیاء در یک اتاق یا ساختمان به صورت هنرمندانه. دکوراسیون داخلی به هنر و علم ایجاد یک فضای داخلی که برای کاربرانش به لحاظ زیبایی شناختی خوشایند و به لحاظ کاربری مفید است مربوط میباشد.

اما دکوراتو داخلی به چه کسی گفته می‌شود؟ هر کسی با هر شرایطی می‌تواند یک دکوراتور داخلی باشد. از یک زن خانه دار تا یک کارگر بخش تولید در کارگاه چوب. محدودیتی برای این زمینه شغلی وجود نداشته و کسانی که به چیدمان منزل، ست کردن رنگ ها با یکدیگر و موارد مشابه علاقه مند هستند به راحتی و با کمی حوصله می‌توانند یک دکوراتور داخلی شوند. شما حتی می‌توانید برای خود و کارتان تبلیغات کرده و از این راه درآمد حاصل کنید با این حال طراح داخلی کسی است که در رشته طراحی دکوراسیون داخلی تحصیل کرده و مدرک مورد تأیید از نظام واحد آموزشی کشور دارا است. با تجربیات اساتید خود و همین طور تسلط به اصول و قواعد این زمینه تبحر بیشتری نسبت به افراد عادی دارا است هر چند سابقه کاری نیز نداشته باشد.

دکوراسین داخلی نیز مانند هر هنر دیگری نیاز به یادگیری دارد و باید بدانید دکوراسیون داخلی مانند هنرهای دیگر، دارای سبک و اصولی است که براساس سلیقه‌ها و نیازهای هر دوره، دستخوش تغییر می شوند یعنی فردی که دکوراسیون داخلیست باید هرساله خود را بروز کند.

یک دیزاینر فضایی که در عین زیبایی و اثرگذار بودن کارایی لازم را نیز داشته باشد را به وجود می اورد و با ترکیب اصول و ارکان تخصصی معماری داخلی با حس زیبایی شناسی، فضایی را ایجاد می‌کند که معرف هویت، نیاز، درک و خواسته‌های کارفرما است. دکوراسیون داخلی حلقه اتصال بین دو علم معماری و طراحی داخلی است.

یکی از مهمترین فاکتورهای تاثیر گذار در طراحی دکوراسیون داخلی انتخاب رنگ مناسب است. فاکتور اساسی  بعدی چیدمان است که آخرین مرحله در اجرای دکوراسیون داخلی یک فضا محسوب می شود.

 طراحی دکوراسیون داخلی دارای سبک های متنوعی است و طراح باید با توجه به کاربری فضا، امکانات موجود و سلیقه کاربران یکی از این سبک ها را انتخاب نماید، که شامل موارد زیر میباشد:

 دکور سبک ژاپنی

دکور سبک مراکشی

دکور سبک چینی

دکور سبک مصری

دکور سبک هندی  

دکور سبک فرانسوی

دکور سبک اسپانیایی

تاریخچه رشته طراحی دکوراسیون داخلی به اواخر قرن هجدهم و اوایل قرن نوزدهم باز می‌گردد. جایی که پیش از آن هر چه در مورد طراحی و اجرا وجود داشته بر اساس ذوق درونی و به صورت غریزی انجام می‌گرفته است. از آنجایی که طراحی داخلی و رشد آن موجب توسعه جامعه و رشد معماری را در پی داشته است، اتصال این بخش با اتفاقات انقلاب صنعتی،  تحول عظیمی در این رشته را به همراه داشت . صحبت ما در این مقاله در راستای پیدایش تعریف تخصصی رشته طراحی دکوراسیون داخلی است.

اصولا افراد زیادی طراحی داخلی را با دکوراسیون داخلی مشترک میدانند ولی این دو رشته مجزا هستند، برای فهم بهتر موضوع به تعریف جداگانه هردو رشته می پردازیم.

طراح داخلی کسی است که عادات و افکار مردم را شناسایی کرده و فضاهای کاربردی برای آنها خلق می‌کند. دکوراسیون نیز مجموعه‌ای ابزار و لوازمی است که برای زیباتر شدن و متمایز کردن محیط خانه و هر محیط درونی در ساختمان نامیده می‌شود. در مجموع، طراح داخلی می‌تواند دکوری را طراحی کند، اما دکوراتور فقط وظیفه اجرا یا پیاده سازی را بر عهده دارد. دکوراتور مجری و طراح داخلی مدیر اجرایی محسوب می‌شود. یک دکوراتور داخلی از لحظه‌ای که شروع به گوش کردن موارد درخواستی کرده تا لحظه اتمام کار، همواره به چیزی جز پیاده کردن تمام جزییات از پیش برنامه ریزی شده و هدف گذاری شده فکر نمی‌کند. جالب است بدانید بیشترین تعداد طراح داخلی در دنیا در کشور آمریکا است.

ورود به رشته معماری سرآغاز رسیدن به رویای تبدیل شدن به یک طراح دکوراسیون داخلی است. پس از فارغ‌التحصیل شدن، توانایی‌های فردی یک طراح دکوراسیون داخلی شامل مواردی هم چون ورود به حیطه کسب اطلاع از مخاطبان و مشتریان به منظور بالا بردن ضریب دقت پروژه، طراحی و شکل دهی طرح اولیه مطابق با خواست و نظر مشتریان، که موارد متعددی را در این بخش باید مورد بررسی قرار دهند از جمله زمان٬ هزینه و نوع اجرا؛ همراهی و مشاوره به مشتریان در تمامی بخش‌های تعیین شده در پیش نویس طرح اولیه که این موارد شامل طراحی فضای درون منزل یا محیط تعیین شده است.

 طراحی و ساخت نمونه‌های اولیه دیجیتالی و تصویری و یا ساخت ماکت طرح نهایی به منظور دریافت تأیید و نظر مشتریان، ارائه مشخصات اجرایی پروژه با توجه به شرایط شکل گرفته و تعیین زمان، هزینه و نحوه اجرا کار تا پایان است. سفارش و نظارت بر تهیه ملزومات اجرای کار با توجه به تشریفات و توضیحات قید شده در تفاهم همکاری با مشتری، نظارت بر اجرای تمامی مراحل و اجراییات طرح، تکمیل و تحویل نهایی پروژه با توجه به موارد از قبل تعیین شده و در نهایت نیز دریافت اطمینان از رضایتمندی مشتری خواهد بود.

 با رشد و پیشرفت تکنولوژی و افزایش استفاده اینترنت در بین مردم فرصت کسب و کارهای اینترنتی برای رشته طراحی دکوراسیون داخلی نیز موثر بوده. ارائه خدمات مشاوره‌ای آنلاین، طراحی و فروش طرح‌های آماده ، ارتباط آنلاین و زنده با مشتریان و کسب اطلاعات بدون نیاز به حضور در محل، و بسیاری از این دست کارها باعث می‌شود تا شغلی ایده آل از هر نظر برای شما آماده شده باشد.

تا چند سال گذشته خبری از نمونه‌های رایانه‌ای برای نمایش پروژه به مشتریان نبود و بیشتر طرح‌ها بر روی کاغذ بوده یا به شکل ماکتی نمایش داده می‌شد. اما امروزه به کمک نرم افزارهای دو بعدی و سه بعدی این امکان برای مشتری مهیا شده است تا پروژه نهایی شده را به صورت کاملاً واقعی و عینی مشاهده کرده و خیالش از بابت نتیجه کار راحت باشد. این موضوع به شما گوشزد می‌کند در صورتی که در این رشته تحصیل می‌کنید یا قصد ورود به آن را دارید باید با تکنولوژی‌های روز همگام شده و آن‌ها را در راه پیشرفت خود به کار بگیرید.

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.